Dynamic DNS یا DDNS چیست؟

آسانتر کردن کنترل از راه دور با استفاده از DDNS

DynDNS و DDNS چیست؟

“Dynamic DNS” (DynDNS) مخفف سیستم نام دامنه پویا همچنین با عنوان “DDNS” شناخته می شود. این به شما کمک می کند تا به طور مداوم آدرس های IP شبکه خانگی خود را به یک نام دامنه ثابت تغییر دهید. شما باید با یک سرویس DDNS تحت یک نام موجود ثبت نام کنید. رایانه شما همیشه زیر این آدرس موجود است ، حتی اگر آدرس IP فعلی آن را نمی دانید.

تفاوت بین DDNS و DNS چیست؟

DDNS یا DynDNS را می توان به عنوان یک پسوند DNS (Domain Name System) درک کرد. DNS یک سیستم دایرکتوری جهانی است که آدرس IP را برای هر دامنه ثبت شده می شناسد تا امکان دسترسی به وب سایت ها ، ایمیل یا FTP را فراهم کند. این فرآیند مانند کمک دایرکتوری تلفنی کار می کند ، جایی که اطلاعات تماس فعلی در صورت درخواست نگهداری و صادر می شود. جستجوهای DNS برای آدرس IP متعلق به نام میزبان و با بانک اطلاعاتی DNS ارائه دهنده خدمات اینترنتی مربوطه در حال تعویض است. در بهترین حالت ، درخواست با آدرس IP مطابق پاسخ داده می شود. آدرس های IP همچنین در جهت مخالف می توانند به نام دامنه مربوطه ترجمه شوند. با این حال ، این مشکل سخت تر است ، زیرا DNS معکوس یک استاندارد اینترنت نیست و DNS برای آن بهینه نمی شود.
روال خدمات DDNS از اختصاص آدرس های IP پویا به یک دامنه خاص پشتیبانی می کند. مقایسه با پایگاه داده های DNS ارائه دهنده اینترنت به صورت خودکار صورت می گیرد. DynDNS به طور خودکار اطمینان می دهد که تغییرات در آدرس IP شناسایی شده و ورودی های DNS نیز بر این اساس به روز می شوند. برای اتصال به رایانه خود ، فقط به آدرس دامنه ثبت شده در سرویس DDNS نیاز دارید.
حقیقت ارائه دهندگان اینترنت معمولاً به دلیل کمبود آدرس ، و همچنین به دلایل اداری و امنیتی ، آدرسهای IP جدید را به اتصالات اینترنتی اختصاص می دهند. این امر به منظور محافظت از انتقال داده های آنلاین در برابر حملات هکرها است.

سیستم دینامیک نام دامنه (DynDNS) چگونه کار می کند؟

از آنجا که آدرس دهی معمولاً با نام دامنه انجام می شود و نه با آدرس های IP ، به یک DNS پویا نیاز دارید که آدرس های IP مداوم را به روز می کند و آنها را به یک نام دامنه ثابت اختصاص می دهد. هر زمان که آدرس IP روتر تغییر کند ، روتر آدرس IP فعلی را به سرویس DDNS گزارش می دهد ، که درخواست DNS را در دامنه خود به روز می کند و به آدرس IP پاسخ می دهد. اگر اکنون به رایانه خود متصل هستید ، این روند به شرح زیر است:
روتر سرویس DDNS را از آدرس IP اختصاص داده شده توسط ارائه دهنده اینترنت مطلع می کند. سپس در DynDNS به نام دامنه ای که تعریف کرده اید اختصاص داده می شود. اکنون می توانید سرور محلی در هر زمان با این دامنه قابل دستیابی باشد.
اگر آدرس IP بعد از 24 ساعت تغییر کند ، سرویس DDNS بطور خودکار آدرس IP جدید را دریافت می کند. سرور DDNS به درخواستهای DNS پاسخ می دهد و آدرس IP جدید را در زیر دامنه ثابت به روز می کند.
اگر می خواهید به رایانه خود متصل شوید (به عنوان مثال از طریق اتصال دسک تاپ از راه دور) ، باید یک درخواست DNS را به دامنه ثبت شده خود ارسال کنید. سرور DDNS سپس به طور خودکار آدرس IP فعلی ارائه دهنده سرویس اینترنت شما را که تحت این نام ذخیره شده است ، تهیه می کند.
نکته
ابتدا باید تنظیمات را در روتر خود پیکربندی کنید تا عملکرد DynDNS روتر پشتیبانی شود. این کار معمولاً خیلی سریع انجام می شود.

موارد استفاده از DynDNS

کاربردهای زیادی برای DynDNS وجود دارد. به عنوان مثال ، می توانید:
-دسترسی به رایانه خود در هر زمان (به عنوان مثال از طریق اتصال دسک تاپ از راه دور)
-چندین سیستم عامل را بر روی یک دستگاه مدیریت کنید و پرونده های شخصی خود را بصورت آنلاین و جلو بفرستید
-رسانه جریان را در دسترس قرار دهید
-از طریق رایانه کاری خود به سرور پست الکترونیکی یا پرونده های دیگر خود دسترسی پیدا کنید
علاوه بر این ، بسیاری از سناریوهای استفاده دیگر دسترسی از راه دور از طریق DDNS قابل تصور است. سیستم نام دامنه Dynamic (DynDNS) استفاده روزمره رایانه ها را بسیار ساده می کند.

مزایای DynDNS

همانطور که می بینید DDNS یک راه حل بسیار مناسب است و دارای مزایای مختلفی است ، اما موارد اصلی موارد زیر هستند:
دسترسی – شما قادر خواهید بود به راحتی و بدون نگرانی به وب سایت یا سرور خود دسترسی پیدا کنید. IP تغییر خواهد کرد ، اما این هیچ فعالیتی را متوقف نمی کند.
عملی – شما به مدیر شبکه احتیاج ندارید که تنظیمات شما را بررسی و پیکربندی کند.
اقتصادی – DDNS آن را ارزان تر می کند. در صورتی که آدرس های زیادی داشته باشید ، در همان زمان از آنها استفاده می کنید ، درگیری آدرس IP نخواهید داشت.
بسیاری از مزایای دیگر وجود دارد ، و شما احتمالاً در حال فکر کردن برای شروع استفاده از DDNS هستید. خوشبختانه برای شما ، تغییر نسبتاً آسان است. می توانید DNS Dynamic رایگان را از اینتن کلود دریافت کنید.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.