کاربرد VPS چیست؟

ممکن است شما اصطلاح VPS را زیاد شنیده اید و نمی دانید که این مخفف در واقع به چه معنی است.
VPS مخفف Virtual Private Server است و معمولاً هنگام مراجعه به هاست VPS از این اصطلاح استفاده می شود. همچنین اغلب با VPN اشتباه گرفته می شود ، اگرچه VPS و VPN دو چیز متفاوت هستند.
البته کارهای بیشتری وجود دارد که می توانید با یک سرور VPS انجام دهید تا اینکه فقط یک وب سایت میزبان باشید ، اما ما در زیر به این موضوع می پردازیم.
در زیر به سؤالات شما پاسخ خواهیم داد که VPS به چه معنی است و VPS برای چه کاربردی استفاده می شود. در پایان این پست، می دانید که آیا VPS مناسب نیازهای شما خواهد بود یا خیر.

VPS چیست؟

همانطور که می دانید VPS مخفف Virtual Private Server است. این نوع از محیط سرور، مشابه سرور اختصاصی عمل می کند. با این حال، به جای یک سرور فیزیکی منفرد، شما چندین سرور فیزیکی را به اشتراک می گذارید، که از طریق فناوری های مجازی سازی به یکدیگر وصل می شوند.
شما می توانید VPS را مانند یک تقاطع بین یک سرور مشترک و یک سرور اختصاصی فکر کنید. شما سرور فیزیکی را با سایر صاحبان وب سایت به اشتراک می گذارید ، اما به شکلی تقسیم می شود ، بنابراین چندین سرور اختصاصی مجازی وجود دارد ، از این رو جنبه “مجازی” VPS شناخته می شود.

کاربرد VPS چیست؟

میزبانی VPS چیست؟

در این بخش نگاهی عمیق تر به این سرویس میزبانی می اندازیم. میزبانی VPS یک قدم از میزبانی مشترک است. هنگامی که به تازگی شروع به کار آنلاین می کنید ، میزبانی مشترک می تواند شکلی از میزبانی باشد که با آن شروع می کنید. با میزبانی مشترک، شما یک سرور فیزیکی واحد دارید که بین چندین حساب کاربری مختلف تقسیم می شود. در این سناریو، شما منابع سرور فیزیکی را تقسیم می کنید که به پایین نگه داشتن هزینه کمک می کند.
در سطح پایه، میزبانی VPS یک تنظیم مشابه دارد. هنگامی که برای میزبانی VPS ثبت نام می کنید، یک مقدار تضمین شده از منابع سرور به شما اختصاص داده می شود، اما هنوز فضای دیگری را در یک سرور فیزیکی با سایر کاربران به اشتراک گذاشته اید.
به دلیل فناوری های مجازی سازی بکار رفته در میزبان VPS تفاوتهای زیادی بین میزبانی VPS و میزبان مشترک وجود دارد. حتی اگر شما ممکن است همان سرور فیزیکی را به اشتراک بگذارید، در استفاده از منابع همپوشانی نخواهید داشت و سایر حساب های VPS به هیچ وجه روی سایت شما تأثیر نمی گذارند.
به عنوان یک سرور اختصاصی که بین چندین محیط سرور فیزیکی تقسیم شده است، فکر کنید.

میزبانی VPS برای صاحبان وب سایت هایی که میزبانی مشترک را پشت سر گذاشته اند یک انتخاب عالی است، اما برای برچسب قیمت یا ویژگی های ارائه شده توسط یک سرور اختصاصی کاملاً آماده نیست. شما می توانید به راحتی از میزبانی مشترک به میزبان VPS مهاجرت کنید .

کاربرد VPS چیست؟

مزایای میزبانی VPS

با استفاده از واسطه بین میزبانی مشترک و اختصاصی، VPS می تواند مزایای زیادی را برای شما فراهم کند.
در اینجا رایج ترین دلایلی است که صاحبان وب سایت تصمیم به ارتقاء میزبانی VPS دارند ذکر شده است:

1- سطح بالای عملکرد

اگر در حال حاضر وب سایت بارگیری کندی دارید، در این صورت مشکلی برای بازدید کنندگان وب سایت وجود دارد. اگر از میزبانی مشترک استفاده کرده اید و متوجه افت عملکرد شده اید، یکی از اولین مواردی که به آن توجه خواهید کرد بهبود در سرعت بارگذاری و عملکرد کلی سایت است.
میزبانی VPS به منظور کنترل سطح ترافیک بالاتر از gate مجهز است. به علاوه ، در صورتی که نیازهای شما با گذشت زمان گسترش یابد ، توانایی مقیاس منابع سرور خود را نیز دارید.

2- امنیت عمومی بهبود یافته

هنگامی که سایت شما محبوبیت خود را افزایش می دهد ، احتمالاً تهدیدهای امنیتی بیشتری را تجربه خواهید کرد. حتی اگر همه تلاش خود را برای سخت کردن امنیت سایت خود انجام داده اید ، هنوز هم می توانید مشکلاتی را تجربه کنید. در این حالت ، زمان آن رسیده است که هاستینگ خود را ارتقا دهید.
میزبانی VPS امنیت بسیار بالایی را به شما ارائه می دهد. شما نه تنها کاملاً از سایتهای دیگر با استفاده از همان سرور فیزیکی محافظت نمی کنید بلکه می توانید پروتکل های سخت گیری امنیتی دیگری را نیز پیاده سازی کنید.

3- قیمت گذاری با ارزش عالی

میزبانی VPS ممکن است در بودجه همه افراد نباشد ، اما برای منابعی که به آنها دسترسی دارید ارزش بسیار خوبی را ارائه می دهد. در اصل، شما با کسری از هزینه به سرور اختصاصی دسترسی پیدا می کنید.
به علاوه ، با میزبانی VPS می توانید سطح بالاتری از عملکرد و بالا بردن پروتکل های امنیتی اطراف سایت خود را داشته باشید. در مقایسه با میزبانی مشترک، یک کیفیت جدی را در میزبانی و بدون افزایش زیاد قیمت دریافت می کنید.

4- دسترسی و سفارشی سازی سرور بزرگتر

میزبانی وب VPS به طور کلی سطح بیشتری از دسترسی به سرور را در اختیار شما قرار می دهد ، به همراه امکان شخصی سازی محیط سرور خود را به شکلی که می بینید مناسب است. برخی مانند میزبان وردپرس VPS محدودیت های خاصی برای استفاده از افزونه ها و پیکربندی کلی دارند.
به خاطر داشته باشید که بعضی از میزبان ها، مدیریت شده را نیز ارائه می دهند ، به این معنی که بیشتر کارهای فنی مورد نیاز برای مدیریت سرور شما توسط تیم های آنها مراقبت می شود. این گزینه به آزادسازی وقت شما و اطمینان از بهینه سازی کامل سرور شما مطابق با مشخصات وب سایت شما کمک می کند.

کاربرد VPS چیست؟

معایب میزبانی VPS

اگرچه میزبانی VPS بسیار عالی به نظر می رسد ، اما مناسب برای هر نوع صاحب وب سایت نیست.
در اینجا برخی از رایج ترین دلایلی که مردم تصمیم می گیرند با میزبانی VPS شرکت نکنند:
1. قیمت گذاری
اگرچه میزبانی VPS کاملاً مقرون به صرفه است ، به خصوص با تمام ویژگی ها ، قیمت گذاری هنوز هم می تواند برای برخی از دارندگان وب سایت شیب دار باشد. اگر یک برنامه میزبانی مشترک بودجه شما را افزایش می دهد ، ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد.
میزبانی VPS با مقایسه با برنامه های اختصاصی میزبانی گران تر، ارزان به نظر می رسد. با این حال ، این هنوز یک قدم قابل توجه از میزبانی مشترک است.
2. تخصیص منابع ضعیف با هاستهای با کیفیت پایین
میزبانی VPS به تخصیص منابع مناسب تکیه دارد. اگر از هاست با کیفیت پایین استفاده می کنید ، سایت دیگری که در همان سرور فیزیکی قرار دارد ، ممکن است سایت شما را تحت تأثیر قرار دهد ، یا در غیر این صورت سایت شما قادر نخواهد بود در سطحی که قبلاً عادت کرده اید ، انجام دهد. با این وجود ، استفاده از هاست با کیفیت بالا به شما کمک می کند تا به راحتی از هر یک از این موارد جلوگیری کنید.

VPS در کجا کاربرد دارد؟

فراتر از میزبانی وب سایت ، سرورهای VPS تعداد بیشماری از کاربردهای دیگر دارند. حتی اگر در حال حاضر از برنامه میزبانی موجود خود راضی هستید ، ممکن است بخواهید میزبانی VPS را برای انواع دیگر سناریوهایی که ارائه می دهد ، بررسی کنید.

کاربرد VPS چیست؟
در اینجا رایج ترین موارد استفاده از VPS فراتر از برنامه میزبانی استاندارد شما آورده شده است:

1- میزبان سرور شخصی خود

دلایل زیادی برای اجرای محیط سرور خود وجود دارد ، به غیر از میزبانی وب سایت شما. این سرور برای فعالیتهای آنلاین اضافی زمین بازی مجازی خود را به شما می دهد.
برای مثال ، شاید شما سرورهای اختصاصی خود را برای بازی ها بخواهید؟ برای برخی از افراد ، هزینه یک سرور اختصاصی ممکن است مضر باشد ، اما در عوض ، شما می توانید یک سرور VPS را برای میزبانی مسابقات بازی های کوچکتر یا ایجاد محیط بازی دلخواه خود اجرا کنید.
هر شرکت میزبانی به شما امکان نمی دهد که از طریق VPS سرور بازی را اجرا کنید ، بنابراین قبل از تصمیم گیری در این مسیر ، اطمینان حاصل کنید که شرایط و ضوابط یا پشتیبانی تماس را خوانده اید.

2- تست برنامه های جدید

اگر مرتباً برنامه های وب را مستقر می کنید یا تنظیمات سرورهای سفارشی را آزمایش می کنید ، برای آزمایش این موارد به محیط سرور خودتان نیاز دارید. اما ، ممکن است یک سرور اختصاصی کامل برای تضمین آزمایش ساده گران باشد.
در این حالت ، یک VPS متناسب با صورتحساب است. این امر به شما یک زمین بازی برای انجام هر کاری که می خواهید بدون تحمل هزینه های سنگین ماهانه است.

کاربرد VPS چیست؟

3- ذخیره فایل پشتیبان

بعضی اوقات ، شما می خواهید یک نسخه پشتیبان دیگر از پرونده های خود ایجاد کنید ، اما استفاده از حساب های ذخیره سازی ابری می تواند گران شود. اگر می خواهید بک آپ های ایمن و به راحتی در دسترس ایجاد کنید ، پس از استفاده از سرور VPS در نظر بگیرید. به طور کلی ، بسته به حجم کلی پرونده های مورد نیاز شما ، ممکن است ارزان تر از یک حساب میزبانی ابری باشد.
با این حال ، به خاطر داشته باشید که هر ارائه دهنده هاستینگ اجازه نمی دهد تا از حساب های VPS خود برای ذخیره سازی فایل های خالص استفاده شود ، بنابراین قبل از حرکت به جلو ، شرایط و ضوابط را بررسی کنید.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.