پروتکل POP3 چیست؟

پروتکل POP3 یکی از بهترین و محبوب ترین پروتکل اینترنت شناخته می شود که در سال های اخیر با توجه به ویژگی ها و قابلیت هایی که دارا می باشد بسیار مورد توجه کاربران واقع شده است شما نیز می توانید به منظور خرید به روز ترین نسخه این پروتکل با ورود به وب سایت پیش رو در کوتاه ترین مدت زمان آن را تهیه و با نصب بر رایانه خود در دریافت و ارسال ایمیل ها و بررسی پیام های خود در هرجا و مکانی به سرعت عمل کنید.

پروتکل POP3

پروتکل POP3 به عنوان یکی از مهمترین و استاندارترین پروتکل اینترنت به شمار می رود که با توجه به ویزگی ها و مزیت های بسیاری که دارا می باشد کاربرد قابل توجهی را دارد. حدود 20 سال پیش زمانی که هنوز اینترنت شکل و شمایل امروزی را نداشت به وجود امده است و در دهه ی 80 پهنای باند این پروتکل به گستردگی امروز نبود و افراد می توانستند به صورت محدود به سرورها دسترسی داشته باشند. که با طراحی و عرضه این پروتکل پیشرفت قابل توجهی را به استفاده از اینترنت و سرورهای مختلف مشاهده شد در حال حاضر از این سرویس به منظور دریافت و ویرایش پست الکترونیکی بهره مند شده و در صورتی که کاربران این پروتکل را بر روی سرور خود نصب کرده باشند در این صورت می توانند نرم افزاری که مربوط به دریافت و ارسال ایمیل می باشد به سرویس دهنده ایمیل متصل شده و پیام یا همان ایمیل های خود را مورد مشاهده قرار دهند. این سرویس در واقع به عنوان یک پروتکل دریافت ایمیل بر روی شبکه اینترنت بوده و در لایه application قرار گرفته است. شما می توانید با استفاده از این پروتکل می توانید بدون نیاز به مراجعه به سایت های سرویس دهنده ایمل خود را دریافت و ذخیره نمایید.

پروتکل POP3 

معایب پروتکل POP3

اولین نسخته از پروتکل POP3 در سال 198 به وجود آمد و پس از یک سال دومین نسخه از این پروتکل به عنوان پروتکل pop 3 طراحی و عرضه شد. پروتکل POP3 در حال حاضر نسخه کنونی این پروتکل می باشد که بسیار مورد استفاده کاربران واقع بوده و به دلیل این که در این پروتکل نسخه اصلی ایمیل ها پاک می شوند از این رو نمی توان از طریق وب میل و کلاینت ها به ایمیل ها دسترسی داشته باشیم. با وجود اینکه این فناوری در سال های بسیار گذشته طراحی و تولید شده و به عنوان آخرین دستاوردهای حوزه فناوری شناخته نمی شود اما پیشرفت های بسیاری را در روزهای اخیر از خود برجای گذاشته است. با توجه به تمامی مزیت هایی که این پروتکل به دنبال دارد دارای یک سری معایبی می باشد که در بخش زیر به این موارد اشاره کرده ایم.

داشتن پتانسیل برای آلوده شدن ایمیل ها
دانلود کردن فایل های حجیم
فلدرهای ایمیل آسیب دیده
باز شدن الحاقیه ها
مشکلات javascript
عدم وجود privacy

با توجه به اینکه این پروتکل پیام ها را در سیستم لوکال ذخیره می کند به همین دلیل حریم شخصی شما به خطر افتاده و در صورت استفاده از کامپیوتر توسط شخص دیگر پیام های شما را مشاهده خواهد کرد همچنین اگر کلاینت ایمیل دارای پسورد باشد کاربرد دیگری می تواند لاگین شده و به ایمیل ها دسترسی داشته باشد.

پروتکل POP3 

کار با پروتکل POP3در کلاینت ها

در صورتی که حساب ایمیل خود را با پروتکل POP3 پشتیبانی می کنید در این موقع می توانید از برنامه های ایمیل pop 3 و imap برای وصل شدن به حساب خود بهره مند شوید که این برنامه ها شامل برنامه هایی نظیر outlook mail، windows ، Mozilla thunderbird، outlook express می باشند.

پروتکل POP3 

تفاوت pop3 و imap

از جمله رایج ترین تفاوت بین پروتکل POP3 و imap می توان به موارد زیر اشاره نمود:

Pop 3 :

ایمیل های شما را در کامپیوتر تان ذخیره می کند
ایمیل های ارسالی در کامپیوتر لوکال شما را ذخیره می کند
فقط می تواند از یک کامپیوتر استفاده کند

Imap :

ایمیل شما را در سرور ذخیره می کند
ایمیل های ارسالی در سرور را ذخیره می کند
می تواند از چندین کامپیوتر استفاده کند.

استفاده از پروتکل POP3 این امکان را به شما می دهد که به ایمیل های خود در بیش از یک مکان دسترسی داشته باشید در صورتی که imap اجازه خواهد داد ایمیل هایی را که در سرور میزبان قرار دارند را مشاهده نمایید.

پروتکل POP3 

نکات مهم در هنگام انتخاب تنظیمات ارسال و دریافت

در صورتی که کامپیوتر شما دارای برنامه ایمیل پروتکل POP3 باشد و همواره به اینترنت متصل باشد در این صورت اتصال مداوم به سرو سبب خواهد شد ایمیل خود را روی سرور به روز نگه داشته و همواره به اطلاعات فعلی تان دسترسی داشته باشید اما در صورتی که یارانه شما دارای این پروتکل باشد ولی همیشه به اینترنت وصل نباشد آنگاه دریافت و ارسال پیام به صورت دستی سبب خواهد شد که زمان اتصال به اینترنت کاهش یابد. از این رو با توجه به این موارد ذکر شده پیشنهاد می شود همواره دستگاه خود را به اینترنت متصل کرده تا به راحتی بتوانید فعالیت داشته باشید.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.