پروتکل IMAP چیست و چه کاربردی دارد؟

پروتکل IMAP از پروتکل های به نسبت به روزی است که در اینترنت وجود دارد. کاربردهای پروتکل IMAP را می توان در حوزه انتقال و ارتباطات چند رسانه ای که در حوزه وب انجام می شود، دانست. امروزه در سرویس های پست الکترونیکی با پخش آنلاین فایل های چندرسانه ای اعم از فایل های صوتی و تصویری به صورت آنلاین، از این پروتکل استفاده می شود. در این مقاله بیشتر به معرفی ویژگی های پروتکل IMAP و کاربردهای آن می پردازیم.

پروتکل های ایمیل IMAP

ارتباط و تعامل بین بخش های مختلف نرم افزارهای ایمیل و سرورها از طریق پروتکل های ایمیل انجام می شود. در واقع پروتکل های ایمیل مجموعه از قوانین هستند که به مشتری ها و کاربران در انتقال درست اطلاعات به سرور ایمیل کمک کرده و در این چارچوب این ارتباط را برقرار می کنند. امروزه پروتکل های ایمیل به چهار دسته یا استاندارد برای تبادل و ارتباط ایمیل ها (ارسال و دریافت این پیام ها) تقسیم بندی می شوند که در ارسال و دریافت ایمیل ها و پیام ها در قسمت سرورهای ایمیل و email client ها نقش مهمی را ایفا می کنند. در ادامه می خواهیم به معرفی انواع این پروتکل ها به صورت خلاصه بپردازیم.

پروتکل IMAP چیست و چه کاربردی دارد؟ 

انواع پروتکل های ایمیل IMAP

همانطور که در قسمت قبل بیان کردیم، این پروتکل های ایمیل به چهار استاندارد تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

1- POP3:

این پروتکل با نام کامل Post Office Protocol از 20 سال قبل در سال 1984 ساخته شد. این پروتکل در واقع یک مجموعه قوانین و عهدنامه است که در قسمت دریافت ایمیل بر روی شبکه اینترنت و در لایه Application در ساختار TCP/IP قرار می گیرد.

2- IMAP:

این پروتکل که در ادامه بیشتر به معرفی آن خواهیم پرداخت در سال 1986 ایجاد شد و مانند پروتکل POP3 در لایه Application در ساختار TCP/IP قرار می گیرد.

3- پروتکل MAPI:

این پروتکل که از دو پروتکل قبلی تخصصی تر است، توسط مایکروسافت ارائه شد که به منظور برقراری ارتباط کلاینت ایمیل ها و اپلیکیشن ها به وسیله Microsoft Exchange مورد استفاده قرار می گیرد.

4- پروتکل SMTP:

این پروتکل با نام کامل Simple Mail Transfer Protocol مهمترین نوع از پروتکل ها برای ارسال ایمیل است که با توجه به محدودیت های آن، از پروتکل SMTP با پروتکل های POP3 و IMAP استفاده می شود.

پروتکل IMAP چیست و چه کاربردی دارد؟ 

معرفی پروتكل IMAP

IMAP یا Internet Message Access Protocol (پروتکل دسترسی به پیام اینترنت) یکی از رایج ترین پروتکل های مورد استفاده در فضای مجازی برای دسترسی به ایمیل از طریق مرورگر وب است. IMAP اکنون توسط کلیه ارائه دهندگان اصلی ایمیل و سرورهای پست الکترونیکی پشتیبانی می شود و معمولا به طور موازی  با POP (پروتکل اداره پست) برای کاربران نهایی که ترجیح می دهند از نرم افزارهای سرویس گیرنده ایمیل مانند Microsoft Outlook استفاده کنند ، استفاده می شود. این پروتکل در ابتدا توسط ارائه دهندگان خدمات ایمیل رایگان رایج مانند Yahoo ، AOL ، Hotmail و Gmail Google استفاده می شد، یافتن یک ارائه دهنده ایمیل که IMAP را در کنار POP شامل نمی کند، اکنون بسیار نادر است.

پروتکل IMAP چیست و چه کاربردی دارد؟ 

کاربردهای پروتکل IMAP

IMAP (پروتکل دسترسی به پیام پیام اینترنت) در Application Layer تحت مدل OSI قرار دارد. از جمله کاربردهای پروتکل IMAP می توان به مجوز آن برای دسترسی به ایمیل که در یک سرور پست الکترونیکی از راه دور واقع شده است اشاره نمود.

سرورهای IMAP بطور سنتی از پورت 143 استفاده می کنند در حالی که IAMPS یا IMAP OVER SSL از پورت 993 استفاده می کند. نسخه فعلی IMAP از حالت های غیر خطی و آنلاین پشتیبانی می کند. این حالت باعث می شود تا پروتکل اجازه استفاده همزمان از کاربران ایمیل و دسترسی به وب از طریق ایمیل با پیام هایی که فقط با اقدام صریح از طرف کاربر نهایی حذف می شوند، امکان پذیر باشد. نسخه های اولیه IMAP در صورت دسترسی از طریق سرویس دهنده ایمیل (با استفاده از POP) پیام ها را از سرور حذف می کند که می تواند منجر به یک تجربه منفی برای کاربر نهایی شود.

هنگامی که ایمیلی توسط یک سرویس با پشتیبانی از IMAP دریافت می شود، آن ایمیل در صندوق پست الکترونیکی گیرنده در سرور ایمیل ذخیره می شود. در مورد یکی دیگر از کاربردهای پروتکل IMAP باید گفت، امروزه اکثر ارائه دهندگان خدمات پست الکترونیکی از SMTP برای ارسال ایمیل و IMAP و POP استفاده می کنند تا به کاربران امکان بازیابی ایمیل از طریق چندین مشتری ایمیل (در صورت تمایل) را بدهند. برخی از ارائه دهندگان خدمات ایمیل هنگام برقراری ارتباط با سرورهای Lotus Mail و Microsoft Exchange از پروتکل های اختصاصی (IBM و Microsoft) استفاده می کنند.

 

پروتکل IMAP چیست و چه کاربردی دارد؟ 

کاربردهای پروتکل IMAP | قسمت دوم

از دیگر کاربردهای پروتکل IMAP باید به کاربران بتوانند به واسطه قابلیت اتصال چندگانه و همزمان این پروتکل، توسط چند دستگاه به میل سرور متصل شوند. در این نوع از کاربردهای پروتکل IMAP، کاربر به طور مثال توانایی این را دارد که با برنامه outlook در گوشی و کامپیوتر خود به میل سرور متصل شود. از جمله مزیت هایی که سبب می شود تا کاربردهای پروتکل IMAP افزایش یابد هم باید به بارگذاری پیام تنها در صورتی که روی آن کلیک می شود، اشاره نمود که سبب می شود. در کنار این مزیت عدم بارگیری پیوست ها همگام با IMAP به صورت خودکار سبب می شود تا پیام های شما سریعتر بررسی شده و همچنین باعث کنترل بیشتر بر پیوست ها می شود. جالب است بدانید که تمام ایجاد کنندگان سرویس وب میل از جمله Gmail,Yahoo mail و همچنین outlook.com از این پروتکل و همچنین پروتکل POP3 پشتیبانی می کنند.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.