وب سرور چیست و چگونه کار میکند؟

وب سرور

وب سرور برنامه ای است که از HTTP (پروتکل انتقال Hypertext) برای ارائه فایل هایی که صفحات وب را در اختیار کاربران قرار می دهند ، در پاسخ به درخواست های خود ، که توسط مشتری های HTTP رایانه هایشان ارسال می شود ، استفاده می کند. رایانه ها و لوازم اختصاصی ممکن است به عنوان web server نیز شناخته شوند.
فرایند نمونه ای از مدل مشتری / سرور است. تمام رایانه هایی که میزبان وب سایت هستند باید دارای برنامه های سرور وب باشند. سرورهای وب پیشرو شامل Apache (گسترده ترین سرور وب نصب شده) ، سرور اطلاعات اینترنت مایکروسافت (IIS) و nginx (تلفظ موتور X) از NGNIX است. سایر سرورهای وب شامل سرور NetWare نوول ، گوگل web server (GWS) و خانواده IBM از سرورهای Domino است.
سرورهای وب اغلب به عنوان بخشی از برنامه های بزرگتر مربوط به اینترنت و برای سرویس دهی به ایمیل ، بارگیری درخواست های پرونده های پروتکل انتقال فایل (FTP) و ساخت و انتشار صفحات وب ارائه می شوند. در انتخاب web server شامل چگونگی عملکرد آن با سیستم عامل و سایر سرورها ، توانایی آن در مدیریت برنامه نویسی سمت سرور ، ویژگی های امنیتی و همچنین انتشارات خاص ، موتور جستجو و ابزارهای ساخت سایت است که با آن همراه هستند.

سرورهای وب چگونه کار می کنند؟

اینترنت به عنوان منبع اطلاعاتی زیادی به ما و همه کارهایی که باید انجام دهیم عمل می کند ، اگر بخواهیم هرگونه اطلاعات فقط پرس و جو از اینترنت باشد و پس از آن پاسخ دلخواه را بدست آوریم.
اما چه کسی این اطلاعات را در اختیار ما قرار می دهد و چگونه؟ همه اینها توسط آنچه به عنوان web server خوانده می شود آسان می شود. در کنار آن ، مرورگرهایی به عنوان برنامه هایی وجود دارند که از آنها استفاده می کنیم مانند اینترنت اکسپلورر ، موزیلا فایرفاکس ، کروم ، سافاری و غیره برای تعامل با وب و مرور و بازیابی پرونده ها در وب سرور معروف به مشتریان وب.
سرورهای وب اساساً برنامه های رایانه ای ساده ای هستند که هنگام درخواست با استفاده از کلاینت وب ، صفحه وب را پخش می کنند. دستگاههایی که این برنامه در آن اجرا شده است معمولاً به عنوان سرور نامیده می شوند که web server و سرور آنها تقریباً به طور متناوب استفاده می شوند.
به طور کلی ، بسیاری از افراد ، وقتی به web server فکر می کنند ، برخی از کامپیوترها پر مصرف هستند ، در حالی که این مسئله تا حدی صحیح است ، زیرا برخی رایانه های پرقدرت به عنوان web server نیز خوانده می شوند ، اما هدف از ساخت این رایانه ها میزبانی وب می باشد. در هاستینگ وب ، سرورهای وب ارائه دهندگان میزبان را قادر می سازند تا چندین دامنه (یا چندین وب سایت) را روی یک سرور واحد اداره کنند. اما ، به طور معمول ، وقتی شخصی به یک web server مراجعه می کند ، به معنای قطعه نرم افزاری است که می تواند در سیستم رایانه بارگیری شود.

وب سرور چیست و چگونه کار میکند؟

چه زمانی وب سرور لازم است؟

به طور کلی ، web server توسط شرکت های میزبان وب و توسعه دهندگان حرفه ای برنامه وب استفاده می شوند. اما ، در واقع هر کسی که یکی از دسته های زیر را راضی کند می تواند از آن استفاده کند.
-کسی که دارای یک وب سایت است (برای اینکه نسخه محلی در سیستم خود را شبیه به آنچه در اینترنت است) باشد.
-کسی که می خواهد از فن آوری های سمت سرور مانند PHP یا ColdFusion استفاده کند ، می تواند از وب سرور نیز استفاده کند.

سرورهای وب چگونه کار می کنند؟

1-وقتی مرورگر آن را از سرور وب درخواست می کند:

یک صفحه در اینترنت مشاهده می شود و سرور وب به آن صفحه پاسخ می دهد. یک نمایش نمودار ساده از این شکل در شکل زیر آورده شده است:
فرآیند ساده شامل 4 مرحله است:
به دست آوردن آدرس IP از نام دامنه: مرورگر وب ما ابتدا آدرس IP را از نام دامنه بدست می آورد (برای مثال ، برای این صفحه نام دامنه www.geeksforgeeks.org است). می تواند آدرس IP را از 2 طریق به دست آورد.

-با جستجو در حافظه نهان آن.

-با درخواست یک یا چند سرور DNS (نام دامنه)

توجه: به وب سایت هایی که برای اولین بار در web server ایجاد می شوند ، آدرس IP اختصاص داده می شود.

وب سرور چیست و چگونه کار میکند؟

2-مرورگر آدرس کامل URL را درخواست می کند:

بعد از دانستن آدرس IP ، مرورگر اکنون یک URL کامل از سرور وب می خواهد.

3-سرور وب در صورت درخواست پاسخ می دهد:

web server با ارسال صفحات مورد نظر به مرورگر پاسخ می دهد و در صورت وجود صفحات یا وجود خطای دیگر ، پیام خطای مناسبی را ارسال می کند.
ممکن است هنگام تلاش برای باز کردن یک صفحه وب ، یعنی پیغامی که در سرور وجود ندارد ، خطای 404 را دیده باشید.
مورد متداول دیگر خطا است که دسترسی به دلیل اعتبار نادرست مانند نام کاربری یا گذرواژه که توسط ما ارائه شده است به ما سلب میشود.

4-مرورگر صفحه وب را نمایش می دهد:

مرورگر سرانجام صفحات وب را دریافت می کند و آن را نمایش می دهد ، یا پیام خطا را نشان می دهد.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.