سرور و کاربرد آن

سرور یک نرم افزار یا دستگاه سخت افزاری است که به درخواست های ارسال شده از طریق شبکه پاسخ می دهد. دستگاهی که درخواست را انجام داده و از سرور پاسخی دریافت می کند، یک client نامیده می شود. در اینترنت ، اصطلاح “سرور” معمولاً به سیستم رایانه ای اطلاق می شود که درخواست یک سند وب را دریافت می کند ، و اطلاعات درخواست شده را برای client ارسال می کند.

کاربرد سرور

سرورها برای مدیریت منابع شبکه استفاده می شوند. به عنوان مثال ، یک کاربر ممکن است یک سرور برای کنترل دسترسی به یک شبکه، ارسال یا دریافت نامه الکترونیکی، مدیریت کار یا میزبانی وب سایت تنظیم کند. آنها همچنین در انجام محاسبات مهارت دارند. برخی از سرورها به یک کار خاص متعهد هستند که اغلب به آنها اختصاص داده می شود. با این حال، بسیاری از سرورها امروز سرورهای اشتراکی هستند که می توانند مسئولیت پست الکترونیکی، DNS ، FTP و حتی چندین وب سایت را در مورد یک سرور وب به عهده بگیرند.

چرا سرورها همیشه روشن هستند؟

از آنجا که آنها معمولاً برای ارائه خدمات مورد نیاز دائماً استفاده می شوند ، اکثر سرورها هرگز خاموش نمی شوند. در نتیجه، هنگامی که سرورها خراب می شوند، می توانند باعث بروز مشکلات شبکه کاربران و شرکت شوند. برای کاهش این موارد، معمولاً سرورهایی تنظیم شده اند که تحمل خطا داشته باشند.

انواع سرورها

لیست زیر شامل برخی از انواع مختلف سرور است:

1-Application server
2-Blade server
3-Cloud server
4-Database server
5-Dedicated server
6-Domain name service
7-File server
8-Mail server
9-Proxy server
10-Web server

چگونه رایانه های دیگر به یک سرور متصل می شوند؟

با یک شبکه محلی، سرور به یک روتر وصل می شود یا سوئیچی را که همه رایانه های دیگر در شبکه استفاده می کنند. پس از اتصال به شبکه، رایانه های دیگر می توانند به آن سرور و ویژگی های آن دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال، با یک وب سرور، کاربر می تواند برای مشاهده یک وب سایت، جستجو و ارتباط با سایر کاربران در شبکه به سرور متصل شود.
معمولاً کاربران با استفاده از نام دامنه آن که با یک نام دامنه ثبت شده اند، به سرور متصل می شوند. هنگامی که کاربران به نام دامنه وصل می شوند، این نام به طور خودکار توسط یک DNS به آدرس IP سرور ترجمه می شود.
نام دامنه اتصال کاربران به سرور را برای کاربران آسان تر می کند، زیرا به خاطر سپردن این نام از آدرس IP آسانتر است. همچنین نام دامنه به اپراتور سرور قادر می سازد آدرس IP سرور را بدون ایجاد اختلال در دسترسی کاربران به سرور تغییر دهد. نام دامنه همیشه می تواند یکسان باقی بماند، حتی اگر آدرس IP تغییر کند.

سرورها کجا ذخیره می شوند؟

در یک محیط تجاری یا شرکتی ، یک سرور و سایر تجهیزات شبکه اغلب در یک کمد یا اتاقک شیشه ای ذخیره می شوند. این مناطق باعث جدا شدن رایانه ها و تجهیزات حساس از افرادی می شود که نباید به آنها دسترسی داشته باشید.
سرورهایی که از راه دور هستند یا در سایت میزبان نیستند، در یک مرکز داده قرار دارند. با این نوع سرورها، سخت افزار توسط یک شرکت دیگر اداره می شود و از راه دور توسط شما یا شرکت شما پیکربندی می شود.

آیا کامپیوتر من می تواند سرور باشد؟

بله. هر رایانه ای، حتی دسک تاپ خانگی یا لپ تاپ خانگی، می تواند به عنوان یک سرور با نرم افزار مناسب عمل کند. به عنوان مثال، شما می توانید یک برنامه سرور FTP را بر روی رایانه خود نصب کنید تا فایل ها را بین سایر کاربران در شبکه خود به اشتراک بگذارید.
اگرچه امکان وجود رایانه منزل شما به عنوان سرور وجود دارد، اما ایده های زیر را در خاطر داشته باشید.
هنگامی که رایانه شما به عنوان سرور فعالیت می کند و مورد استفاده دیگران قرار می گیرد، منابع آن (به عنوان مثال پردازش و پهنای باند) از آنچه در دسترس دارید برای انجام کارهای دیگر حذف می شوند.
اتصال کامپیوتر به شبکه و اینترنت می تواند کامپیوتر شما را به انواع جدیدی از حملات باز کند.
اگر خدمتی که ارائه می دهید محبوبیت پیدا کند، یک رایانه معمولی ممکن است منابع لازم برای رسیدگی به همه درخواست ها را نداشته باشد.

چگونه سرورها را ایمن نگه داریم؟

مانند هر دستگاه رایانه ای، باید مطمئن شوید که سرورهای خود را ایمن نگه دارید. وقتی صحبت از امنیت سرور می شود، باید هم امنیت فیزیکی و هم امنیت نرم افزار را مرتفع کنید. برای نرم افزار، ایمن سازی سرور برخلاف محافظت از رایانه عادی نیست. نصب یک برنامه آنتی ویروس با کیفیت خوب و به روزرسانی سیستم به جلوگیری از اکثر انواع مشکلات کمک می کند.
امنیت جسمی یک سرور تا حد زیادی به محل سرور شما بستگی دارد. در زیر برخی از رایج ترین روشهای ذخیره و محافظت از سرورها ذکر شده است:

روشهای ذخیره و محافظت از سرورها

1-سرورهای مرکز داده یا Data Center Servers

بیشتر سرورها در مراکز داده بزرگ با تعداد زیادی تجهیزات دیگر قرار دارند. سرورها به طور ایمن در قفسه های سرور نگهداری می شوند که باعث می شود ضمن حفظ امنیت دستگاه، مدیریت دستگاه آسان تر شود. قفسه های سرور اغلب دارای قفل هایی هستند که می توانند به افزودن یک لایه اضافی محافظت کمک کنند.

2-سرورهای رایانه یا Computer Closet Servers

رایانه های دیگر گزینه های متداول دیگری را در اختیار شما قرار می دهد و در اصل به عنوان “مراکز داده کوچک” عمل می کنند. “این کمد ها معمولاً می توانند حداقل یک قفسه سرور داشته باشند که تجهیزات بتوانند در آن ایمن و قفل شوند.

3-سرورها روی میزی یا Servers on Desks

اگرچه تقریباً به اندازه معمول نیست ، برخی از شرکت ها سرورهای خود را مانند یک کامپیوتر معمولی روی یک میز می نشینند. قفل نگه داشتن اتاق شروع خوبی برای محافظت از سرور است. با این حال ، انواع مختلفی از قفسه ها به طور خاص برای سرورهای روی میزها در کنار شما وجود دارد. این واقعیت که بسیاری از سرورها کاملاً شبیه رایانه های شخصی معمولی به نظر می رسند نیز می تواند به مبدل ارزش آن کمک کند.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.