سرور ابری یا cloud server و انواع آن

سرور ابری

سرور ابری سرور میزبان و مجازی است که توسط کاربران از طریق یک شبکه قابل دسترسی است. سرورهای Cloud برای ارائه کارکردهای یکسان ، پشتیبانی از همان سیستم عاملها (OS) و برنامه ها و ارائه ویژگی های عملکردی مشابه سرورهای فیزیکی سنتی که در یک مرکز داده محلی اجرا می شوند ارائه شده اند. سرورهای ابری اغلب به عنوان سرورهای مجازی، سرورهای خصوصی مجازی یا پلتفرم های مجازی شناخته می شوند.

سرور مجازی-سرور ابری یا cloud server و انواع آن

انواع و ویژگی های سرور ابری

یک شرکت می تواند از بین چندین نوع سرور ابری انتخاب کند. سه مدل اصلی شامل موارد زیر است:

سرورهای ابری عمومی یا public cloud servers:

رایج ترین عبارت سرور ابری یک ماشین مجازی (VM) است که یک ارائه دهنده ابری عمومی میزبان زیرساخت های خود است و با استفاده از یک وب به کاربران سراسر اینترنت ارائه می دهد؛ رابط یا کنسول مبتنی بر این مدل به طور گسترده ای به عنوان زیرساخت یک سرویس (IaaS) شناخته می شود.

سرور مجازی-سرور ابری یا cloud server و انواع آن

سرورهای ابری خصوصی یا private cloud server:

سرور ابری نیز ممکن است یک نمونه محاسباتی یک ابری خصوصی در محل باشد. در این حالت ، یک شرکت سرور ابری را برای کاربران داخلی در سراسر شبکه محلی و در برخی موارد ، به کاربران خارجی از طریق اینترنت نیز تحویل می دهد. تفاوت اصلی بین سرور ابری عمومی و یک سرور ابری خصوصی در این است که دومی در زیرساخت های خود یک سازمان وجود دارد ، جایی که یک سرور عمومی در خارج از سازمان متعلق به آن است.

سرور مجازی-سرور ابری یا cloud server و انواع آن

سرورهای ابری اختصاصی یا dedicated cloud server:

علاوه بر سرورهای ابری مجازی ، ارائه دهندگان Cloud همچنین می توانند سرورهای ابری فیزیکی را نیز عرضه کنند که در اصل سرور فیزیکی ارائه دهنده ابری را به یک کاربر اختصاص می دهند. این سرورهای اختصاصی ابری معمولاً در مواردی استفاده می شوند که یک سازمان باید لایه مجازی سازی سفارشی را مستقر کند، یا نگرانی های مربوط به عملکرد و امنیت را که اغلب با یک سرور ابری چند مستاجر همراه است ، کاهش دهد.
سرورهای ابری در طیف گسترده ای از گزینه های محاسبات، با مقادیر مختلف پردازنده و منابع حافظه در دسترس هستند. این به کاربر امکان می دهد یک نمونه را انتخاب کند که به بهترین وجه نیازهای یک کار خاص را داشته باشد. به عنوان مثال ، یک نمونه کوچکتر EC2 آمازون ممکن است یک پردازنده مجازی و حافظه 2 گیگابایتی را ارائه دهد ، در حالی که یک نمونه بزرگتر Amazon EC2 96 پردازنده مجازی و 384 گیگابایت حافظه را در اختیار شما قرار می دهد. علاوه بر این ، می توان نمونه های سرور ابری را پیدا کرد که متناسب با نیازهای کاری منحصر به فرد ، مانند نمونه های بهینه سازی شده با محاسبه که شامل پردازنده های بیشتری نسبت به میزان حافظه هستند.
در حالی که معمول است سرورهای فیزیکی سنتی شامل برخی از ذخیره سازی ها باشند، بیشتر سرورهای عمومی منابع ذخیره سازی را شامل نمی شوند. درعوض، ارائه دهندگان ابری معمولاً ذخیره را به عنوان یک سرویس ابری جداگانه، مانند سرویس ساده ذخیره سازی آمازون و Google Cloud Storage ارائه می دهند. یک کاربر برای نگهداری محتوا، مانند تصاویر VM و داده های برنامه، مواردی را با سرورهای ابری مرتبط می کند.

سرور مجازی-سرور ابری یا cloud server و انواع آن

مزایا و معایب سرورهای ابری

انتخاب استفاده از سرور ابری به نیازهای سازمان و کاربردهای خاص و نیازهای کاری آن بستگی دارد.
برخی از مزایا و معایب احتمالی عبارتند از:

1-سهولت استفاده:

یکی از بزرگترین مزایای سرورهای ابری این است که یک کاربر می تواند در عرض چند دقیقه آنها را تهیه کند. با داشتن سرور عمومی، یک سازمان نیازی به نگرانی در مورد نصب سرور، نگهداری یا سایر کارهایی که با مالکیت یک سرور فیزیکی به وجود می آید نیست.

2-جهانی سازی:

سرورهای عمومی می توانند بار کاری را جهانی کنند. با وجود یک مرکز داده متمرکز سنتی، هنوز هم کاربران می توانند به سطح کار دسترسی داشته باشند، اما تأخیر شبکه و اختلالات شبکه می تواند عملکرد کاربران دوردست از نظر جغرافیایی را کاهش دهد. با میزبانی از موارد تکراری بار کاری در مناطق مختلف جهانی، کاربران می توانند از دسترسی سریعتر و اغلب قابل اطمینان تر بهره مند شوند.

سرور مجازی-سرور ابری یا cloud server و انواع آن

3-هزینه:

سرورهای عمومی از مدل قیمت گذاری pay-as-you-go پیروی می کنند. در مقایسه با سرور فیزیکی سنتی، این می تواند یک سازمان را صرفه جویی کند، به خصوص برای بارهای کاری که فقط نیاز به اجرای موقت دارند یا به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. سرورهای ابری اغلب در چنین مواردی موقت استفاده می شوند، مانند توسعه نرم افزار و آزمایش ، و همچنین در جایی که مقیاس پذیری بالا اهمیت دارد. اما بسته به میزان استفاده ، هزینه طولانی مدت و تمام وقت سرویس دهنده های ابری می تواند گرانتر از داشتن سرور غیر مستقیم باشد. علاوه بر این ، تعهدات نظارتی و استانداردهای مدیریت شرکت ممکن است سازمانها را از استفاده از سرورهای ابری و ذخیره کردن داده ها در مناطق مختلف جغرافیایی منع کند.

4-عملکرد:

از آنجا که سرورهای ابری به طور معمول محیط ها چند مستاجر دارند و کاربر هیچ کنترل مستقیمی روی مکان فیزیکی آن سرورها ندارد ، ممکن است یک VM با تأثیر بیش از حد ذخیره و یا تقاضای شبکه سایر سرورهای ابری در همان سخت افزار تحت تأثیر قرار گیرد. این اغلب به عنوان موضوع “noisy neighbor” گفته می شود. سرورهای اختصاصی می توانند به کاربر کمک کنند تا از این مشکل جلوگیری کند.

سرور مجازی-سرور ابری یا cloud server و انواع آن

5-قطع و انعطاف پذیری:

سرورهای Cloud در معرض قطع سرویس های دوره ای و غیرقابل پیش بینی قرار می گیرند ، معمولاً به دلیل وجود خطا در محیط ارائه دهنده یا اختلال غیرمنتظره در شبکه. به همین دلیل کاربر هیچ کنترلی بر زیرساختهای ارائه دهنده ابری ندارد ، برخی سازمان ها تصمیم می گیرند تا بار کاری مهم را برای ماموریت خود در مرکز داده محلی خود نگه دارند تا سرور ابری عمومی. همچنین ، در ابرهای عمومی هیچ دسترسی ذاتی یا افزایشی ذاتی وجود ندارد. کاربرانی که به حجم کار بیشتری نیاز دارند ، باید عمداً این بار را در دسترس قرار دهند تا بار کاری را در اختیار داشته باشند.

سرور مجازی-سرور ابری یا cloud server و انواع آن

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.