داکر (Docker) چیست و دلیل محبوبیت آن

اگر در طول پنج سال گذشته در صنعت IT بوده اید، به احتمال زیاد از بستر container Docker شنیده اید. Docker و container یک روش جدید برای اجرای نرم افزار است که باعث ایجاد تحول در توسعه و ارائه نرم افزار می شود.در ادامه به مبحث داکر (Docker) چیست و دلیل محبوبیت آن نیز می پردازیم:

داکر (Docker) چیست؟

داکر (Docker) یک فناوری جدید است که به تیمهای توسعه اجازه می دهد برنامه هایی را در هر نقطه ایجاد، مدیریت و ایمن کنند.
container نوع خاصی از فرآیند است که از دیگر فرایندها جدا می شود. به کانتینرها منابعی اختصاص داده شده است که هیچ فرآیند دیگری نمی تواند به آنها دسترسی پیدا کند و آنها نمی توانند به منابعی که صریحاً به آنها اختصاص نیافته دسترسی پیدا کنند.
فرآیندهای “کانتینر نشده” می توانند از سیستم عامل بخواهند به هر پرونده روی دیسک یا هر سوکت شبکه دسترسی پیدا کنند.
تا زمانی که container به طور گسترده در دسترس قرار گرفت، هیچ راهی مطمئن و تضمینی برای جداسازی یک فرآیند به مجموعه منابع خاص خود وجود نداشت. یک کانتینر با عملکرد مناسب هیچ راهی برای دستیابی به منابع “sandbox” خود برای دستیابی به لمس منابع که صراحتا به آن اختصاص نیافته است نداشت.

این جداسازی چندین مزیت دارد:

دو فرآیند کانتینر شده می توانند به صورت یک طرفه در یک رایانه اجرا شوند ، اما آنها نمی توانند با یکدیگر تداخل داشته باشند.
آنها نمی توانند به داده های یکدیگر دسترسی پیدا کنند، مگر اینکه صریحاً این کار را انجام دهند.
دو برنامه مختلف با اطمینان از داشتن امنیت فرآیندها و داده های خود، می توانندcontainer را در همان سخت افزار اجرا کنند.

محبوبیت Docker چقدر است؟

در اینجا نمودارهای جستجوی Google Trends برای اصطلاح داکر (Docker) در پنج سال گذشته آورده شده است:

فروش هاست-داکر (Docker) چیست و دلیل محبوبیت آن

می بینید که جستجوهای گوگل برای Docker از زمان معرفی آن در سال 2013، رشد و پایداری داشته است. داکر (Docker) خود را به عنوان استاندارد de-facto برای کانتینرینگ معرفی کرده است. محصولات رقیب کمی مانند CoreOS / rkt وجود دارد ، اما از نظر محبوبیت و آگاهی در بازار از نظر داکر بسیار عقب هستند.
محبوبیت داکر اخیراً مورد تحسین قرار گرفت که مایکروسافت اعلام کرد از ویندوز 10 و ویندوز سرور 2016 پشتیبانی می کند.

چرا داکر اینقدر محبوب است؟

داکر (Docker) به دلیل امکاناتی که برای ارسال و استقرار نرم افزار فراهم می کند محبوب است. بسیاری از مشکلات رایج و ناکارآمدی با container حل می شود.

شش دلیل اصلی محبوبیت داکر (Docker)

1-سهولت استفاده

بخش بزرگی از محبوبیت Docker این است که استفاده از آن بسیار آسان است. Docker را می توان، به دلیل بسیاری از منابع موجود برای یادگیری نحوه ایجاد و مدیریت container به سرعت یاد گرفت. Docker منبع باز است، بنابراین تنها کاری که برای شروع کار نیاز دارید، رایانه ای با یک سیستم عامل است که از Virtualbox ، Docker برای Mac / Windows پشتیبانی کند، یا از کانتینرها بصورت بومی مانند لینوکس پشتیبانی کند.

2- مقیاس پذیری سریع تر سیستم ها

container اجازه می دهد کارهای بسیار بیشتری توسط سخت افزارهای محاسباتی کمتر انجام شود. در اوایل اینترنت، تنها راه مقیاس وب سایت خرید یا اجاره سرورهای بیشتر بود. هزینه محبوبیت، به صورت خطی، به هزینه مقیاس پذیری محدود می شد. کانتینرها به اپراتورهای مرکز داده اجازه می دهند تا بارهای کاری بیشتری را با استفاده از سخت افزار کمتری بکشند. سخت افزار مشترک به معنای کاهش هزینه است.

3- تحویل بهتر نرم افزار

تحویل نرم افزار با استفاده ازcontainer همچنین می تواند کارآمدتر باشد.container قابل حمل هستند. آنها همچنین کاملاً خودمختار هستند. شامل یک حجم دیسک جدا شده است. این حجم با تهیه و انتقال به محیط های مختلف همراه با container است. وابستگی های نرم افزاری (کتابخانه ، زمان اجرا و غیره) با کانتینر ارسال می شوند. اگر کانتینری روی دستگاه شما کار کند، در یک محیط توسعه، مرحله بندی و تولید به همان روش اجرا می شود.

4- انعطاف پذیری

عملکرد برنامه های کانتینر شده نسبت به برنامه های غیر کانتینر دار انعطاف پذیرتر است. کانتینر ابزار بسیار قدرتمندی برای مدیریت استقرارهای بزرگ و سیستمهای پیچیده هستند.

5- شبکه تعریف شده توسط نرم افزار

Docker از شبکه های تعریف شده نرم افزاری پشتیبانی می کند. Docker CLI و Engine به اپراتورها امکان می دهند شبکه های جدا شده ای برای کانتینر تعریف کنند، بدون اینکه مجبور باشند یک روتر را لمس کنند. توسعه دهندگان و اپراتورها می توانند سیستم هایی را با توپولوژی پیچیده شبکه طراحی کرده و شبکه ها را در پرونده های پیکربندی تعریف کنند. این یک مزیت امنیتی نیز هست.container یک برنامه می توانند در یک شبکه مجازی مجزا و با مسیرهای کنترل دسترسی و خارج از کشور کنترل شوند.

6- ظهور معماری میکرو سرویس

ظهور میکرو سرویس نیز به محبوبیت داکر کمک کرده است. میکروسرویس ها عملکردهای ساده ای هستند که معمولاً از طریق HTTP / HTTPS قابل دسترسی هستند ، که یک کار را انجام می دهند و این کار را به خوبی انجام می دهند.
سیستم های نرم افزاری به طور معمول به عنوان “یکپارچه” شروع می شوند که در آن یک باینری تنها عملکردهای مختلف سیستم را پشتیبانی می کند. با رشد آنها، انحصارها برای نگهداری و استقرار دشوار می شوند. سرویسهای خرد سیستم را به عملکردهای ساده تری تبدیل می کنند که می توانند بطور مستقل مستقر شوند. کانتینر میزبان فوق العاده ای برای خدمات خرد هستند. آنها به راحتی مستقر و کارآمد هستند.

آیا باید از Docker استفاده کنید؟

سؤالی مانند این تقریباً همیشه با احتیاطپاسخ داده می شود. هر فن آوری دارای اشکالات و نتایج احتمالی است.
با این حال، می توان گفت بله، از داکر استفاده کنید.

من با این پاسخ برخی فرض ها را انجام می دهم:

-این که شما یک نرم افزار توزیع شده با هدف فشرده سازی هر چرخه با قدرت پردازش و بایت رم را از زیرساخت های خود تهیه می کنید.
-شما می توانید نرم افزار خود را برای بارهای زیاد و کارایی بالاتر طراحی کنید، حتی اگر هنوز بارهای بالایی ندارید یا به بهترین عملکرد نیاز دارید.
-شما می خواهید به سرعت به استقرار بالا برسید و از مزایای همان بهره مند شوید. اگر در تحویل نرم افزار تمایل به شیوه های DevOps دارید، container یک ابزار اصلی در آن جعبه ابزار هستند.
-شما یا مزایایcontainer را می خواهید یا به آنها احتیاج دارید، یا هردو. اگر قبلاً برنامه های پر بار، توزیع شده، یکپارچه یا میکروسرویس را اجرا کرده اید، بهcontainer نیاز دارید.

چه زمانی شما نباید از Docker استفاده کنید

توسعه، استقرار و بهره برداری از نرم افزار در کانتینر با توسعه و تحویل سنتی بسیار متفاوت است.

مسائلی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد:

1-اگر تیم شما به آموزش قابل توجهی نیاز دارد

توسعه و بهره برداری کانتینر چیزی نیست که شما بخواهید “همانطور که می خواهید” بفهمید، مگر اینکه خیلی آهسته و آگاهانه حرکت کنید.

2-وقتی مشخصات پرخطر دارید

مشخصات ریسکی و پر خطر شما یکی دیگر از ملاحظات اساسی است. اگر در یک صنعت تنظیم شده فعالیت دارید یا بارهای کاری با درآمد ایجاد می کنید، برای استفاده از container محتاط باشید.

3-اگر نمی توانید استعداد استخدام کنید

Docker به دلیل محبوبیت بسیار، روشی بسیار جدید برای توسعه و ارائه نرم افزار است. در این مرحله، بسیاری از شرکت ها برای شروع کار با Docker و سیستم های مرتبط با آن تصمیم به همکاری

با شرکای Enterprise ISV دارند.

4-پیچیدگی سیستم خود را در نظر بگیرید

در آخر ، الزامات کلی خود را در نظر بگیرید. آیا سیستم های شما به اندازه کافی پیچیده هستند تا بار اضافی استفاده از کانتینر را توجیه کنند؟ اگر به عنوان مثال مشاغل شما در ایجاد وب سایت های ثابت محور است ، ممکن است فقط به کانتینر نیاز نداشته باشید.

در پایان ، داکر محبوب است زیرا باعث پیشرفت جالب توجهی شده است

Docker و کانتینر موجود در آن ممکن است، صنعت نرم افزار را متحول کرده و در پنج سال کوتاه محبوبیت آنها به عنوان یک ابزار و پلتفرم بسیار زیاد شده است.
سیستم هایی که قبلاً به منابع سخت افزاری گران و اختصاصی نیاز داشتند، اکنون می توانند سخت افزار را با سایر سیستم ها به اشتراک بگذارند. مورد دیگر این است که کانتینرها خود محفوظ و قابل حمل هستند.
قبل از اقدام به استراتژی مستقر در داکر ، مبادلات تجاری را در نظر بگیرید. حسابداری دقیق از مزایا و هزینه های ظهور container ممکن است شما را به سمت اتخاذ داکر سوق دهد.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.