تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی

تفاوت VPS با سرور Dedicated

ارائه دهنده هاستینگ شما نقش مهمی در توزیع محتوای آنلاین شما دارد. بدون سرویس قابل اعتماد میزبانی وب، توانایی شما در دسترسی مخاطبان خود به صورت آنلاین تحت تأثیر قرار می گیرد.
سروری که در پایان با آن روبرو هستید باید متناسب با نیازهای تجاری خود باشد.
تصمیم شما به یکی از دو گزینه زیر بر می گردد: سرور خصوصی مجازی (VPS) یا سرور اختصاصی. درک تفاوت ها برای نیازهای تجارت شما بسیار مهم است.
مقایسه سرور VPS با سرورهای اختصاصی
برای یافتن بهینه ترین راه حل میزبانی وب ، اولویت بندی امنیت ، مقیاس پذیری ، تحویل کارآمد داده ها و منابع سخت افزاری قابل اعتمادمی باشد. پس از بررسی همه موارد، می توانید تفاوتهای بین VPS و سرور اختصاصی را بررسی کنید.در ادامه به تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی نیز می پردازیم:

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی

سرور مجازی چیست؟

VPS میزبان اطلاعات بسیاری از مشتریان در یک دستگاه فیزیکی منفرد است. اما برخلاف میزبانی مشترک، از یک نماینده مستقل برای جدا کردن مستاجران استفاده می کند.
VPS به عنوان یک سرور خصوصی مجازی شناخته می شود زیرا همه مشتری های روی سرور به نظر می رسد که در یک دستگاه اختصاصی جداگانه هستند. VPS با کاهش منابع و هزینه، این محیط را شبیه سازی می کند.
سرورهای خصوصی مجازی از طریق نرم افزار و در دسترس بودن منابع با سرورهای مشترک تفاوت دارند. اگرچه، ساختار هر دو از نظر جسمی مشابه است.
دلیل میزبانی VPS به دلیل داشتن منابع قابل توجهی بیشتر (حافظه، قدرت محاسبه، اجرای CPU یا نرم افزار یا ماژول های گرافیکی) برتر از نظر میزبانی سرور مشترک است. سرور VPS همچنین ضمانتی را برای منابعی که ممکن است مشتری از آن استفاده کند، فراهم می کند، در حالی که میزبانی مشترک این کار را نمی کند.

سرور اختصاصی چیست؟

به طور خاص، سرور اختصاصی با یک مشتری واحد در ارتباط است.
مشتری به طیف کاملی از منابع موجود در سرور فیزیکی دسترسی دارد. این شامل همه دسترسی به شبکه، ظرفیت ذخیره سازی دیسک سخت، حافظه و قدرت پردازش است.

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی

مزایای سرور مجازی

1-قیمت گذاری

میزبانی سرور بر روی یک ماشین مجازی معمولاً برای مقایسه VPS در مقابل اختصاصی، ارزانترین راه حل است. امکان داشتن چندین مشتری در یک فضای فیزیکی واحد به میزبان این امکان را می دهد که هزینه عملیات سخت افزاری را بین همه تقسیم کند.
مشتری اساساً هزینه بخشی از سرور را پرداخت می كند اما به عملکرد كامل سخت افزار دسترسی دارد. در حال حاضر، سرورهای اختصاصی کم مصرف با تقریباً سه برابر قیمت اجاره ماهانه میانگین VPS شروع می شوند.

2-مقیاس پذیری

مقیاس پذیری محیط مجازی بسیار طبیعی تر از میزبانی اختصاصی است. با یک مشتری که فقط بخشی از منابع موجود در یک سرور فیزیکی را استفاده می کند، می توان آن منابع را بدون هیچ گونه تغییر در سخت افزار اختصاص داد.
سرور اختصاصی دسترسی مشتری را به پایه منابع کامل سخت افزار فراهم می کند. با این حال، گسترش منابع نیاز به اضافه کردن ماژول ها به سرور فیزیکی دارد. این می تواند هم پرهزینه باشد و هم وقت گیر. همچنین، معمولاً نمی توان در زمان واقعی انجام داد، بنابراین باید اقدامات اضافی در نظر گرفته شود تا بتواند خرابی را امکان پذیر کند.

مزایای سرور اختصاصی

1-منابع

یکی از دلایلی که بیشتر شرکت ها سرور اختصاصی را انتخاب می کنند، استفاده از منابع اختصاصی و تمام توان است. هیچ سرور مجازی نمی تواند در مورد قدرت پردازنده، حافظه، پردازش ماژول های نرم افزاری با منابع، فضای ذخیره سازی و سایر ویژگی های مبتنی بر سخت افزار با سرورهای اختصاصی برتر مطابقت داشته باشد.

2-امنیت

میزبانی اختصاصی در مورد حملات مخرب از یک منبع خارجی ایمن تر از یک سرور مجازی تلقی می شود. تنها با یک مشتری خاص روی سرور، منابع به طور مؤثر مدیریت می شوند و به جلوگیری از نقض امنیتی احتمالی کمک می کنند.
همچنین می توانید با بهره وری بیشتر، نصب نرم افزارها و سایر گسترش های دیجیتال را مدیریت کنید. این امر احتمال ویروس یا حمله مخرب دیگر را از پیگیری در نرم افزارهای معتبر کاهش می دهد.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که داده های کسب و کار از مسائل داخلی در محیط مجازی ایمن تر است. بنابراین این یک نتیجه گیری در مورد آنچه شما باور دارید و چگونگی پیکربندی سخت افزار خود است. در این حالت، یک فضای مجازی باعث افزایش راندمان برای محافظت از یک شرکت در برابر از بین رفتن اطلاعات می شود. عکس گرفتن از نمونه های خودکار نیاز به ایجاد یک حالت خاص در صورت از دست دادن اطلاعات بسیار آسان تر می کند.


3-سرعت

محیط اختصاصی با توجه به سرعت مزیت دارد. در یک محیط اختصاصی، لایه مجازی وجودی ندارد که امکان عبور داده را بدون هیچ گونه تأخیری امکان پذیر می کند. این منجر به بار سریعتر سایت می شود و درخواست پاسخ می شود.

4-پیکربندی و سفارشی سازی

یک سرور اختصاصی به مدیر وبلاگ اجازه می دهد تا سرور را به دلخواه خود پیكربندی كند. تنظیمات تقریبا بی حد و حصر در مورد محیط VPS وجود. به عنوان مثال، شما به وضوح نمی توانید نصب کنید که امنیت یا تمامیت سایر مشتریان را روی سرور به خطر بیاندازد. شما همچنین می توانید ظرفیت بسیار کمتری در محیط VPS برای نصب بسته های نرم افزاری در مقیاس بزرگ داشته باشید. به دلیل محدودیت حافظه و تخصیص حافظه، بسته به میزان بزرگ بودن آن، ممکن است نتوانید در یک پشته کامل حرکت کنید.

تفاوت سرور مجازی و سرور اختصاصی

5-مدیریت

اگر به تنظیم مجدد یا نگهداری نیاز دارید، محیط میزبانی اختصاصی معمولاً خدمات بسیار کارآمدتری را نشان می دهد. با یک راه حل مدیریت شده، تکنسین های سرور و مهندسان نرم افزار در فضای اختصاصی مجبور نیستند از طریق جریان داده های رقیب فرار کنند تا به مشکل شما برسند. تکنسین ها نیز در کاری که می توانند و نمی توانند روی سرور اختصاصی انجام دهند، محدودتر هستند.
سرور مجازی در مقابل سرور اختصاصی: کسب و کار شما کدام را باید انتخاب کند؟
یک سرور خصوصی مجازی و یک سرور اختصاصی تفاوت های خود را دارند. کدام یک برای تجارت شما مناسب است به معیارها و مشخصات خاص بستگی دارد.
اول، نیاز به تجارت كوچك و متوسط برای استناد به مقیاس كلی از منابع موجود در سرورهای مدرن بسیار کم است. اگر یک شرکت به تمام این منابع نیاز نداشته باشد، دیگر نیازی به خرید سیستمی نخواهد بود که کاملاً خارج از محدوده باشد. شرکت های در حال رشد با گردش پایدار از ترافیک وب ممکن است تمام توان مورد نیاز خود را در یک محیط VPS پیدا کنند.
در بیشتر موارد، حداقل سنبل در ترافیک وب برای ضمانت یک سرور اختصاصی برای یک تجارت کوچک کافی نیست. راه حل های مجازی با قیمت کمتری مورد نیاز منابع هستند. در فضای SMB ، بیشتر رقبا در فضای VPS زندگی می کنند. همین امر باعث می شود سرعت در همان صفحه نگه داشته شود. اکثر سرورهای اختصاصی توسط شرکتهای معتبر بین المللی و سطح شرکت سرمایه گذاری می شوند.
نحوه استفاده از خدمات میزبانی خود را در خانه بررسی کنید. آیا شما پرسنلی را دارید که تعمیر و نگهداری مداوم را انجام دهند؟ آیا می توانید سخت افزار را به صورت داخلی ارتقا دهید؟
بسته به پاسخ های شما، ممکن است بخواهید رویکرد خود را اصلاح کنید. میزبانی وب ممکن است هزینه بیشتری نسبت به میزبانی سنتی داشته باشد، اما می تواند بازده شما را در محیط VPS به سطح یک سرور اختصاصی ارتقا دهد.
نکته دیگر رشد در آینده است. آیا شرکت شما به دنبال مقیاس است؟ آیا این رشد را برای پنج تا ده سال آینده تعیین کرده اید؟
از این پس باید یک بستر را برای الان و پنج سال انتخاب کنید. یکی از جنبه هایی که بسیاری از شرکت ها از آن غافل می شوند، امکان کاهش در سطح پایین و همچنین بالا است.
اگر در یک سرور اختصاصی سرمایه گذاری کنید، همیشه به همان حجم از منابع پرداخت می کنید. اگر نیازهای شما با گذشت زمان کاهش یابد، ممکن است هزینه کنید.

نتیجه گیری

با پیشرفت تکنولوژی و همچنین تعداد فزاینده تهدیدهای امنیتی، آماده سازی برای همه چیز غیرممکن است. اما با پاسخ دادن به سؤالات درست و داشتن یک برنامه فناوری چابک، نیاز سرور شما برآورده می شود.
راه حل میزبانی شده ای که شما انتخاب می کنید، بطور حتمی ستون فقرات عملیات دیجیتال در تجارت شماست. سعی نکنید عملکرد خود را از راه حلی که اکنون به طور صحیح قیمت گذاری شده است پایین بیاورید. قیمت ها را فقط بعد از نیازهای امنیتی، انعطاف پذیری و پیکربندی شرکت خود مقایسه کنید.
شرکتهای سطح بالا معمولاً خاص ترین نیازهای سرورهای اختصاصی را دارند. مشاغل کوچک و متوسط معمولاً برای سیستم VPS مناسب ترین هستند. بازار SMB همچنین با انعطاف پذیری که VPS توانایی آن را دارد، به خوبی کار می کند.
همیشه به یاد داشته باشید که شهرت شرکتها را در نظر بگیرید. مهم است که بخاطر داشته باشید که میزبان وب شما به طور بالقوه می تواند یک راه حل بلند مدت باشد، راهکاری که در آینده فعالیت شما تأثیر خواهد گذاشت. وقت خود را انتخاب کنید و هنگام انتخاب بین یک سرور خصوصی مجازی و اختصاصی، یک تصمیم عقلانی بگیرید.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست و سرور در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.