تفاوت بین POP3 و IMAP چیست؟

آیا می دانید تفاوت بین POP3 و IMAP چیست؟ در واقع هنگامی که شما بخواهید ایمیل های خود را بر روی دستگاه های دیگری نظیر کامپیوتر، گوشی همراه و با تبلت دانلود کنید لازم است تا با استفاده از پروتکل های POP3 و یا IMAP ایمیل های سرور را به سادگی به ایمیل های کلاینت ها متصل کنید. اگر چه این پروتکل ها به طور یکسان این اجازه را به کاربر می دهند تا به ایمیل خود دسترسی پیدا کند، اما تفاوت کوچکی میان POP3 و IMAP وجود دارد که می تواند به سادگی عملکرد این دو پروتکل را از یکدیگر متمایز سازد.

POP3 چیست؟

زمانی که کاربر از پروتکل POP3 سیستم کامپیوتر استفاده می کند بدون شک سیستم به سراغ سرور رفته و به طور مشخص پیام های تازه رسیده را دانلود می کند. در این میان شما می توانید یک کپی از پیام های جدید را به مدت تعیین شده ای بر روی سرور محافظت کنید و در صورت تمایل پیام را حذف کنید و در حالت دیگر شما این امکان را در اختیار دارید تا با کمک تنظیمات مرتبط کلیه پیام های دریافت کرده را که بر روی سرور قرار دارند پاک کنید. البته توجه داشته باشید چنین عملیاتی در بخش Account Setting و بخش مجزای دیگری با نام Advanced انجام خواهد گرفت. البته خوب است بدانید این دو پروتکل مربوط به زمان هایی است که کاربران جهت اتصالات اینترنتی از مودم های Dial _ up استفاده می کردند. اما امروزه POP به افراد بسیاری این امکان را داده است تا در زمان برقراری ارتباط بتوانند به سادگی ایمیل های دریافتی خود را بازیابی کنند و با حذف اینترنت و آفلاین بودن پیام های بازیابی شده را مورد بررسی خود قرار دهند.

تفاوت بین POP3 و IMAP چیست؟ 

IMAP چیست؟

پروتکل IMAP نسبت به پروتکل POP3 پروتکل پیشرفته تری است که در حالت متصل شدن می تواند کارایی داشته باشد. نوع عملکرد IMAP وابسته به آنلاین شدن می باشد، بنابراین زمانی شما می توانید پیام های ایمیل های خود را بازیابی کنید که آنلاین باشید. اما جالب است بدانید برای شما این شرایط فراهم است تا پیغام های اینترنتی خود را با هر نوع دستگاهی مانند کامپیوتر محل کار، گوشی همراه، لب تاپ منزل و یا هر دستگاه مجهز دیگری به دست آورید و تا هنگامی که خود کاربر ایمیل را حذف نکند همچنان پیغام ها در سرور باقی خواهند ماند و توسط هر رایانه ای قابل مشاهده هستند. امروزه برخی از کاربران وابسته بودن پروتکل IMAP به آنلاین بودن را تفاوت بین POP3 و IMAP می دانند در صورتی که با وجود دسترسی آسان به اینترنت در هر موقعیتی کاربران می توانند آنلاین باشند و به سادگی این تمایز را برطرف کنند پس چنین موضوعی نمی تواند تفاوت بین POP3 و IMAP به حساب آید.

تفاوت بین POP3 و IMAP چیست؟ 

مهمترین تفاوت بین POP3 و IMAP

اگر چه دسترسی به اینترنت می تواند عملکرد پروتکل های POP3 و IMAP را در دو شاخصه مجزا از یکدیگر قرار دهد اما به طوری کلی نمی توان گفت این تفاوت بین POP3 و IMAP یک تفاوت بسیار مهم است. البته در فاکتورهای دیگری می توان گفت پروتکل IMAP مزیت هایی دارد که کارایی آن را بالا برده و می تواند تفاوت بین POP3 و IMAP را به وضوح نشان دهد. مثلا در برخی شرایط imap اجازه می دهد تا کاربر بتواند پیغام هایی را که در سرور شخص میزبان وجود دارد به سادگی مشاهده کند. پس این امکان وجود دارد تا میزبان هر گونه تغییری مانند پاک کردن، جواب دادن، ارسال مجدد و یا حتی جا به جا نمودن ایمیل از طرف هر فرد دیگری که توانسته در حساب imap وارد شود را متوجه شود. پس استفاده از پروتکل IMAP یک راه حل ایده آل برای کسانی می باشد که قصد دارند یک حساب ایمیل مشترک داشته باشد. از طرفی دیگر با کمک IMAP می توانید به طور همزمان از چندین دستگاه متفاوت به یک حسابرسی ایمیل وارد شوید. البته باید از قبل مطمئن باشید که دستگاه مورد استفاده شما جهت کاربری این پروتکل تنظیم شده است.

تفاوت بین POP3 و IMAP چیست؟ 

تفاوت بین POP3 و IMAP چیست؟

تفاوت بین POP3 و IMAP به طور عمده در یک کارایی کوچک می باشد. در حقیقت پروتکل pop3 مثل مسیری به شکل یکطرفه عمل می کند یعنی زمانی که با استفاده از این پروتکل ایمیل شما به نرم افزار کلاینت انتقال پیدا کرد قطعا ارتباط کاربر با سرورهایی که در راه دور قرار دارند قطع خواهد شد. پس به زبان ساده کارهایی نظیر پاک کردن ایمیل پس از دریافت آن نمی تواند تغییراتی را در سرور به وجود آورد که همین موضوع تفاوت بین POP3 و IMAP را به وضوح مشخص می کند.

تفاوت بین POP3 و IMAP چیست؟ 

تفاوت IMAP با POP3

بهتر است بدانید پروتکل IMAP مانند یک مسیر دو طرفه عمل می کند. یعنی هم می تواند پیغام اینترنتی شما را به برنامه کلاینت متصل سازد و هم در صورت بازرسی ایمیل، این امکان را برای کاربر فراهم می آورد تا هر گونه عملیاتی مانند حذف ایمیل را بلافاصله بر روی سرور نیز انجام دهد. پس سوال اینجاست که استفاده از POP3 بهتر است یا پروتکل IMAP ؟ در پاسخ باید گفت این کاربرد بستگی به شما دارد که چگونه از ایمیل خود استفاده کنید. اگر تصمیم ندارید که گوشی شما با کلود sync شود پس استفاده از pop3 می تواند انتخاب خوبی باشد اما اگر شما تمایل دارید تا در موقعیت های مختلف همزمان سازی رخ دهد پس به شما توصیه می کنیم که پروتکل IMAP را مورد استفاده خود قرار دهید.

اینتن کلود زیر مجموعه ی هلدینگ اینتن است که با بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت و سئو،خدمات هاست ، سرور مجازی ، سرور اختصاصی ، ثبت دامنه ارزان در فروردین 1398 فعالیت خود را آغاز کرده است.برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید.